wtorek, 11 sierpnia 2015

O warzywach i owocach.

Witajcie :)  
Ostatnio zastanawiałam się nad doborem właściwej dla siebie diety, aby coś zmienić w swoim jadłospisie. Natknęłam się również na ciekawy artykuł, poświęcony owocom i warzywom w diecie i chciałabym poświęcić temu swój dzisiejszy wpis.

Owoce i warzywa powinno się jeść kilka razy dziennie, dbając o ich różnorodność. Są źródłem
źródło: www.chatkazprzepisami.pl
witamin, soli mineralnych i błonnika. Niektóre owoce i warzywa można jeść bez ograniczeń, ale są też takie, na które trzeba uważać.

Warzywa są mało kaloryczne, a ich jedzenie daje uczucie sytości. Błonnik chroni przed zaparciami, a związki mineralne pomagają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Rozpuszczalny błonnik ogranicza wchłanianie cholesterolu, a więc zapobiega zmianom miażdżycowym.

Owoce i warzywa to źródło węglowodanów. I cukrów, które obok tłuszczu i białka są paliwem dla naszego organizmu. Różnice w ilości węglowodanów dotyczą także tempa w jakim są przekształcane w glukozę, cukier prosty, który trafia do komórek.

Od ilości i rodzaju węglowodanów zależy kaloryczność danego warzywa i owocu i wpływ na wzrost poziomu glukozy.

Niektóre owoce i warzywa zawierają dużo węglowodanów prostych, które są łatwo przyswajalne i powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Przez to są bardziej kaloryczne i mniej przydatne w diecie. Pamiętajmy, że nadmiar glukozy we krwi sprzyja m. in. miażdżycy, cukrzycy i zawałom serca.

Najlepiej jeść je kilka razy dziennie, ale w małych ilościach. Dietetycy zalecają ok. 600 gramów na dobę. 

Jedna porcja to np.:
- nieduże jabłko
- średni pomidor
- 120 g surówki
- miseczka zupy warzywnej
- mały brokuł

W codziennej diecie można je wkomponować w każdy posiłek po ok. 185 g, pamiętając, żeby owoce jeść najpóźniej o godz. 15.

Zasadą jest jedzenie większej ilości warzyw a mniejszej ilości owoców. 

Wszystkie warzywa i owoce podzielono na 4 grupy. 
Warzywa z grupy 1. i 2. można jeść w większych ilościach, ponieważ zawierają mniej węglowodanów i mają niską wartość energetyczną.
Warzywa z grupy 3. i 4. należy ograniczać. Szczególnie dotyczy to ziemniaków, w których znajduje się skrobia, która jest wielocukrem, a w organizmie szybko przekształca się w cukier prosty.   

Poniżej tabela z podziałem owoców i warzyw na grupy:


źródło: www.albertkosmider.pl

 źródło: 
http://www.poradnikzdrowie.pl
 tekst pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Grupa Warzywa
Owoce Grupa I o zawartości 2-5% węglowodanów boćwina, brokuł, cykoria, kalafior, ogórek, pomidor, rzodkiewki, rabarbar, sałata, szpinak, szparagi arbuzy, cytryny, grejpfruty, melony, poziomki, truskawki, żurawiny Grupa II o zawartości 5-10% węglowodanów brukiew, brukselka, buraki, cebula, dynia, jarmuż, fasolka szparagowa, kalarepa, kapusta biała, czerwona i włoska, marchew, papryka, por, rzepa, szczaw agrest, borówki, brzoskwinie, czarne jagody, czereśnie, gruszki, jabłka, jeżyny, maliny, mandarynki, morele, pomarańcze, porzeczki białe i czerwone, wiśnie Grupa III o zawartości 10-25% węglowodanów bób, seler, ziemniaki banany, czarne porzeczki, śliwki, śliwki renklody, winogrona Grupa IV o zawartości do 75% węglowodanów groch, zielony groszek, fasola, soja, soczewica, kukurydza figi, ananasy, daktyle, mango, owoce suszone (śliwki, morele, rodzynki, daktyle)

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/ile-warzyw-i-owocow-mozna-zjesc-w-ciagu-jednego-dnia_42068.html
  
Jestem ciekawa Waszych codziennych jadłospisów - królują owoce czy warzywa ? :)