poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Me. Myself. And I !

źródło: tumblr.com
By mieć w końcu czas dla siebie...

Ostatnio zaniedbałam bloga, przyznaję się. Ostatnio zaniedbałam siebie, swój wolny czas i swoją wolną przestrzeń, której wciąż mi brakuje. Dużo się w moim życiu zadziało, ale szczególnie ostatnio spędziłam trochę czasu na przemyśleniach.

Biorąc pod uwagę, że w moim życiu pojawił się człowiek, z którym spędzam trochę więcej czasu niż czasem planuję, w pracy przez 8 godzin pięć dni w tygodniu daję z siebie wszystko i nie mam chwili wytchnienia, a dodatkowo chcę się w międzyczasie uczyć i rozwijać, zauważyłam, że brakuje mi czasu na pasję, jaką był do tej pory sport, zdrowy tryb życia i to co kochałam najbardziej - na prowadzenie bloga.


Natknęłam się niedawno na artykuł na jakiejś stronie, który zaczyna się w sposób, który idealnie pasuje do moich myśli: "Wykańcza nas praca, frustruje niska pensja, brakuje czasu dla rodziny i znajomych, często musimy rezygnować z pasji i sportu, a po przyjściu do domu mamy siłę tylko włączyć telewizor i się w niego bezmyślnie wpatrywać. Takie życie to nie przymus, a wybór i brak organizacji."

Wielu młodych ludzi, wkraczając w dorosłe życie, zupełnie nie potrafi złapać w nim właściwej równowagi. Nie mają dystansu. Zatracają się w pracy. Zapominają o pasjach, marzeniach, nadgodziny odbywają się kosztem rodziny i znajomych. Stają się coraz bardziej smutni, przygaszeni, a jeśli już uda im się spotkać ze znajomymi mówią przeważnie o tym, że jest źle. Niektórzy nawet popłakują, bo nawet jak wiedzą, co w ich życiu jest nie tak, nie potrafią tego zmienić.

Żyjemy w specyficznych czasach, w których czujemy się zobowiązani do robienia różnych rzeczy. Dlatego tak często z naszych ust pada: "Muszę". Muszę pracować, bo mam kredyt; muszę zarabiać, bo muszę opłacić wykształcenie dzieci. Żyjemy w ciągłym przymusie, nie kontrolujemy życia, czujemy się nieszczęśliwi i przez to szybko się wypalamy. Jak człowiek ma kontrolę nad własnym życiem i wyborami to się nie wypali w pracy, nawet jeśli będzie w niej spędzał 14 godzin, bo będzie ją lubił.


Brak równowagi...

... to zdaniem specjalistów największa problem dla większości z nas.

źródło: tumblr.com
Większość osób, które do mnie trafia mówi, że największą trudność sprawia im właśnie znalezienie w życiu równowagi – zauważa Rafał Szewczak, psycholog, trener i coach.

Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest po prostu zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla mnie ważne. Trzeba usiąść i wypisać ważne rzeczy, przeanalizować w systemie 0-10, w jakim stopniu czujemy się w nich spełnieni i zwiększyć aktywność tam, gdzie mamy wrażenie, że angażujemy się za mało.

Taki rekonesans powinniśmy sobie robić raz w miesiącu, a wiele osób tego nie robi, dlatego że nie widzi dla siebie innych możliwości, nowej pracy, boi się zmian. Regularnie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy zadowoleni, czy nasze życie nam się podoba. Musimy się nauczyć tego mechanizmu. Mamy wpływ na własne życie. Możemy je zmienić w każdej chwili. A większość z nas stać na refleksję dopiero pod koniec roku.Jak to pogodzić ?

źródło: tumblr.com
Oczywiście dla każdego co innego będzie na pierwszym miejscu. Ci, którzy się realizują w pracy z
pewnością nie widzą problemu w zostawaniu w niej po godzinach, ale większość z nas musi podzielić czas między pracę, czas spędzony z rodziną, ze znajomymi, samorealizację i aktywność fizyczną. Badania z zakresu psychologii zadowolenia pokazują bardzo konkretnie na czym powinniśmy się skupić, żeby być szczęśliwym. Jesteśmy bardziej szczęśliwi jeśli m.in. poświęcamy czas bliskim, jeśli mamy czas na aktywność fizyczną, jeśli czujemy się potrzebni i wykorzystujemy swoje mocne strony. W opinii ekspertów, żeby pogodzić te wszystkie sfery najważniejsze jest skupienie się na tym, czego potrzebujemy, a nie na tym co musimy.

Jeśli już ustalimy czego potrzebujemy i co jest dla nas najważniejsze (np. rodzina, sport, samorozwój, znajomi, czas tylko dla siebie) warto usiąść i podliczyć godziny, które zapisaliśmy w tym zeszycie i wśród tych pięciu rzeczy ustalić hierarchię. Przeznaczyć na nie konkretne godziny każdego dnia i trzymać się ich skrupulatnie, jak w zegarku. Jeżeli ustalimy 2 godz. w ciągu dnia na zabawę z dziećmi to nawet jak będziemy zmęczeni, powinniśmy się ich trzymać. To samo dotyczy sportu czy czasu dla siebie, na czytanie książki.


Jak w zegarku.

Psycholog i coach zaznacza, że na początku będziemy mieli pewne poczucie sztuczności, ale jeśli system będzie działał i rzeczywiście będziemy realizować własne plany, powinniśmy się tego trzymać.

źródło: tumblr.com
Początkowo będziemy czuli się sztucznie, bo będziemy działać niemal z zegarkiem, ale to minie. Nie rezygnujmy.

W myśl starej zasady: Jeśli coś działa, róbmy to dalej. Przy poszukiwaniu równowagi w życiu, a później przy jej utrzymywaniu najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja. – Jeden z siedmiu nawyków skutecznego działania jest tzw. nawyk ostrzenia piły. Jeśli nie poświęci się co jakiś czasu na naostrzenie tej piły, to będzie piłowało się nią drzewa coraz mocniej, mniej efektywniej i trudniej.

Oczywiście nie ma złotego środka dobrego dla wszystkich, ale można próbować znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Jest taka wschodnia zasada "3x8", czyli 8 godzin na pracę, 8 godzin na sen i 8 godzin na nasz czas z rodziną, znajomymi, hobby, jedzenie, rozrywkę. Oczywiście w dzisiejszych czasach trudno tej reguły idealnie przestrzegać. Powinniśmy się skupić raczej na tym, czy np. dłuższy czas spędzany w pracy nie odbija się na naszej rodzinie i nie zaburza naszych relacji. Jeśli tak jest, powinniśmy coś z tym robić od razu. Nie czekać.

W życiu nic nie zmienia się samo z siebie. Zmienia się, jak chcemy.


źródło: http://www.natemat.plA jak jest u Was ? Czy mieliście w swoim życiu chwile, gdy za dużo czasu poświęcaliście swojej drugiej połówce, rodzinie, znajomym ? Robiliście wszystko dla innych, bo taka była potrzeba, bo "tak wypadało", a nic dla siebie ? Jak wyjść z tego zamkniętego kręgu, w którym główną rolę odgrywa zmęczenie ?

Teraz Wy macie czas dla siebie i swoich przemyśleń - komentarze miłe widziane ! :)


11 komentarzy:

 1. świetny post! sama prawda! bardzo dobre rady! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz kiedy jestem mamą,partnerką,pracuje i jeszcze trzeba prowadzić dom cięzko jest...aczkolwiek zarówno sobie daje tą chwile dla siebie i partnerowi. Jesteśmy dosyć zżyci i sporo czasu ze sobą spędzamy ale mamy póki co...czas na wiele rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skąd ja to znam... Ta notka jest tak bardzo o "starej mnie". Rzeczywiście, to od nas samych zależy nasze życie. Trzeba to zrozumieć i zacząć działać. Najważniejsze to nie tracić wiary w to, że naprawdę możemy zmienić wszystko. Mi się udało, Tobie też się uda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdemu się uda. Każdemu kto znajdzie na tyle odwagi, żeby powiedzieć: Dość, dłużej już tak nie mogę i weźmie się do roboty :)

   Usuń
 4. Świetny post! Niesamowicie ważny oraz praktyczny!

  OdpowiedzUsuń
 5. OJ zgadza się niestety! No, ale zawsze przychodzi moment otrzeźwienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka prawda, wszystko w naszych rękach

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie to ujęłaś! Też miałam z organizacją problem, na szczęście udało mi się zmotywować i zorganizować. Chyba nigdy tego nie pożałuję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No tak, najtrudniej jest zorganizować czas by wszystko ze sobą pogodzić! Świetny post! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Otóż to miałem to samo. Naszczęscie udało mi się z tym poradzić. Trzeba po prostu ustawiać sobie cele w niedługim odstępie czasu i je realizować :D
  Pozdrawiam i zapraszam tutaj
  http://sylwetka-idealna.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń