niedziela, 24 listopada 2013

Czego nie należy robić po zjedzonym posiłku.

źródło: tumblr.com
Ostatnio trafiłam na artykuł, poświęcony tematowi "Czego nie robić po posiłku".

1. Nie idź pływać

Gastroenterolog Christine Carter-Kent z Cleveland twierdzi, że zanim wejdziemy do wody po zjedzonym posiłku powinniśmy odczekać co najmniej pół godziny. Jest to konieczne ze względu na ryzyko wystąpienia kolki, która może okazać się niebezpieczna, jeśli pojawi się w trakcie pływania. Kolka to ostry ból spowodowany obkurczaniem ścian narządów. Najczęstszym przykładem jest kolka jelitowa, na którą cierpią głównie niemowlęta, ale może dotknąć każdego - u dorosłych pojawia się z reguły w wyniku intensywnego wysiłku, np. po długim biegu lub pływaniu. Zdarza się również, że już samo spożycie pokarmu może spowodować kolkę, szczególnie, gdy jemy zbyt szybko lub porcja jest za duża.

O ile ostry ból brzucha sam w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia, to należy pamiętać, że może być on tragiczny w skutkach w sytuacji, gdy pojawi się w czasie pływania (szczególnie w miejscach niestrzeżonych). Dla bezpieczeństwa zanim udamy się na basen lub kąpielisko odczekajmy godzinę po zjedzeniu posiłku. 


2. Nie bierz kąpieli

Gdy bierzemy do ust jedzenie, krew napływa do żołądka - jest ona potrzebna w procesie trawienia. Jeśli tuż po posiłku weźmiemy prysznic lub kąpiel w wannie, pozbawimy żołądek niezbędnej do trawienia krwi, ponieważ zamiast trafić do żołądka, zostanie ona skierowana głównie w kierunku powierzchni skóry, aby ją schłodzić. W ten sposób proces trawienia zostaje opóźniony i nie może przebiegać prawidłowo.

W przypadku osób starszych, osłabionych lub o zaburzonym krążeniu, mogą wystąpić również poważniejsze konsekwencje, takie jak omdlenia lub nawet niewydolność krążenia. Dzieje się tak, ponieważ krew wykorzystana zostaje do trawienia oraz chłodzenia organizmu i zbyt mała jej ilość dopływa do mózgu.

Lekarze zalecają, aby odczekać około 30 minut pomiędzy posiłkiem a kąpielą lub prysznicem. 

3. Nie kładź się spać

źródło:tumblr.com
Lekarze zalecają, aby nie jeść przed snem. Gdy kładziemy się do łóżka, soki trawienne odpływają z żołądka, co może prowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego lub nawet do zapalenia jelit. Ponadto,niestrawione jedzenie powoduje, że budzimy się z poczuciem "ciężkości".
Co zaskakujące, nowe badania wykazują, że jedzenie tuż przed snem może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru. Naukowcy z wydziału medycznego Uniwersytetu w Ioánnina (Grecja) twierdzą, że może istnieć powiązanie pomiędzy czasem, jaki upłynie między zjedzeniem posiłku i przed położeniem się spać a ryzykiem wystąpienia udaru. Każde kolejne 20 minut, które odczekamy po jedzeniu, zmniejsza ryzyko udaru o 10%.

Dokładne przyczyny takiej korelacji niestety nie są znane. Możliwym wyjaśnieniem jest to, że choroba refluksowa jest powiązana z bezdechem sennym, który stanowi czynnik ryzyka udaru mózgu. 

 

4. Nie pij herbaty

źródło: tumblr.com
Picie herbaty tuż po posiłku jest najczęstszym błędem popełnianym przez Polaków. Większość z nas pije herbatę w trakcie lub od razu po obiedzie. Zresztą nie dotyczy to tylko nas - na przykład w Turcji herbata jest wręcz napojem narodowym. Okazuje się jednak, że popijanie jedzenia herbatą to bardzo niezdrowy nawyk. Wpływa na nieprawidłowe wchłanianie żelaza, który dostarczamy organizmowi w posiłku.

Tanina zawarta w herbacie wiąże się z żelazem, skutecznie ograniczając zdolność organizmu do przyswajania tego ważnego minerału. Niedobór żelaza to bardzo częsty problem zdrowotny, ponieważ może prowadzić do anemii.

Należy odczekać co najmniej godzinę po posiłku, zanim wypijemy herbatę, aby nie miała ona negatywnego wpływu na nasze zdrowie. 

 

 

5. Nie jedz owoców

Jedzenie owoców bez wątpienia ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ są one bardzo dobrym źródłem witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Warto jednak wiedzieć, że poza tym ile i jakie owoce jemy, ważne jest również kiedy to robimy.

Ogólnie rzecz biorąc owoce są łatwe do strawienia, ponieważ zawierają cukry proste. Większość owoców, z wyjątkiem bananów i daktyli, jest lekkostrawna i bardzo szybko ulega rozkładowi jeszcze w żołądku.

Kiedy jednak jemy owoce razem z posiłkiem lub tuż po nim zaczynają one fermentować. Ponadto owoce cytrusowe zawierają naturalne kwasy, które w połączeniu z kwasami i złożonymi związkami obecnymi w potrawach mogą prowadzić do zaburzeń żołądkowych i problemów z trawieniem. Dlatego zaleca się, aby jeść owoce nie wcześniej niż godzinę po zjedzeniu posiłku (lub przed właściwym posiłkiem), najlepiej rano na czczo, aby organizm mógł najlepiej wykorzystać znajdujące się w nich składniki odżywcze i uzyskać energię na początek dnia. 

6. Nie idź na spacer

źródło: tumblr.com
Wiele osób wybiera się na spacer po obiedzie, wierząc, że wpłynie to pozytywnie na trawienie. Okazuje się jednak, że to błędne przekonanie może mieć odwrotny skutek.
Spacer jako forma ruchu oczywiście jest zalecany, ponieważ korzystnie wpływa na metabolizm, a także zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 u osób starszych (wykazane przez zespół dr Loretty DiPietro ze Szkoły Zdrowia Publicznego i Usług Zdrowotnych Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona). Pamiętajmy jednak, aby odczekać około pół godziny zanim wyjdziemy z domu. Spacer bezpośrednio po jedzeniu może doprowadzić do refluksu i niestrawności, a także przeszkadza sokom trawiennym w absorbowaniu substancji odżywczych z pożywienia.

 

7. Nie pal papierosów

źródło: tumblr.com
O tym, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Istnieje mit, że jeden papieros zapalony tuż po posiłku może zadziałać na nasz organizm tak, jak wypalenie 10 na raz. Nie ma na to bezpośrednich dowodów, wiadomo jednak, że substancje zawarte w papierosach wzmagają objawy zespołu wrażliwego jelita oraz wrzodów jelita grubego. Palacze dobrze wiedzą o tym, że dymek ułatwia wypróżnienie (niektóre osoby twierdzą, że palą tylko dlatego, by poradzić sobie z zaparciami), jest to jednak bardzo złudne. 

Jeśli chodzi o zawarte w tym artykule punkty to muszę przyznać, że ze wszystkimi się zgadzam. Co do niektórych, do których miałam wątpliwości również sprawdziłam i są potwierdzone przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, o czym możecie przeczytać na kfd lub sfd. Jaki jest złoty środek? Najlepiej po zjedzonym posiłku odczekać te zalecane 30 minut i potem robić wszystko, na co mamy ochotę :)

źródło: http://www.odkrywcy.pl22 komentarze:

 1. Wartościowa lista, o niektórych rzeczach nie miałam pojęcia! Chętnie zacznę się do niej stosować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też o niektórych nie wiedziałam :) I teraz wiem, co muszę zmienić :)

   Usuń
 2. Już czytałam o niektórych z tych rzeczy,ale kilka widzę nowych:) Przydatne info:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Kochana :* Ja też o niektórych nie wiedziałam, ale sprawdziłam i faktycznie to nie mity :)

   Usuń
 3. Hm. O tym by zaraz po jedzeniu nie iść pływać, to słyszałam. Ale o tym, żeby herbatę pić godzinę po posiłku... Co na to powiedziałaby moja babcia? :D Niemniej warto się stosować do tych zaleceń, dzięki!

  beslimproject.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. świetny post.jak zwykle u Ciebie,nauczyłam się czegoś nowego:):)o tym że po posiłku nie wolno pić herbaty nie miałam pojęcia.muszę sobie to zapamiętać bo bardzo lubię pić herbatę szczególnie w zimie.i zawsze też po obiedzie starałam się iść na spacer:):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że wpis okazał się przydatny :)

   Usuń
 5. Matko... Robię wszystko jak nie powinnam.. Ale jak tu nie popić pyszną herbatką kolacji? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to :) Ja też tak robiłam :) Ciężko się odzwyczaić od starych nawyków...

   Usuń
 6. z herbatą i kąpielą nie miałam zielonego pojęcia! od teraz zacznę zwracać na to uwagę : )

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta kąpiel mnie zainteresowała iż nie miałam o tym pojęcia :-) dobrze, że oduczyłam się popijania w trakcie i zaraz po posiłku :-)
  Bardzo ciekawy post!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się odzwyczajam od popijania posiłków :) Chociaż nie jest to łatwe :)

   Usuń
 8. Uf, na szczęście żadnej z tych rzeczy nie robię :-D

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do udziału w rozdaniu z firmoo.com :-*

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo ciekawe informacje! przyznam, że nie miałam pojęcia o tej herbacie i sama często popełniałam nieświadomie ten błąd, poprawię się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak w ogóle, to znaczy, że powinnam najpierw wypić herbatę a potem zjeść? rano nie mam czasu, by wypić ją jeszcze godzinę po śniadaniu, bo wtedy już wychodzę z domu ;)

   Usuń
  2. Na to wygląda, niewskazane jest popijanie posiłku albo picie w trakcie. Szczerze mówiąc, ja też nie wyobrażam sobie nie wypić gorącej herbaty po posiłku :) A zwłaszcza po śniadaniu :) Ale może warto odczekać te 30 minut. Albo chociaż 15 :)

   Usuń
  3. to już wolę przed posiłkiem :D wypróbowałam ostatnio kilka razy i mimo, że to nie to samo co po śniadaniu, nie jest źle, ale skoro tak musi być ;)

   Usuń
 10. Wielu nowych rzeczy się dowiedziałam z tego posta - nie miałam pojęcia o nich :) Zapraszam na mojego nowego bloga http://wdrodzedoidealnejfigury.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Bardzo mnie cieszą takie komentarze :)

   Usuń