środa, 13 kwietnia 2016

Akupresura - chiński masaż punktowy.

źródło: tumblr.com
Dzisiaj temat, którym zaczęłam interesować się od niedawna, więc postanowiłam o nim napisać :)

O akupresurze.

Akupresurę znamy dzięki jej wędrówce z Chin. Podobno znana była już 5000 lat temu. Metoda leczenia polega na uciskaniu, masowaniu, głaskaniu receptorów na ciele, przede wszystkim na stopie. Stopa jest nazywana drugim sercem człowieka, a poprzez ucisk konkretnego punktu możemy oddziaływać na organ, który jest powiązany z receptorem.

Dzięki akupresurze w dość łatwy sposób można rozpoznać czy wszystkie narządy funkcjonują prawidłowo. Gdy jakiś narząd nie funkcjonuje prawidłowo, podczas masażu konkretnego receptora odczuwalny jest ból. Dowodem na fenomenalne działanie jest zmniejszenie bólu podczas leczenia akupresurą przez kilka miesięcy lub tygodni.

Chińscy lekarze uważają, że w każdym z nas płynie energia Qi, która składa się z dwóch sił: żeńskiego Yin i męskiego Yang. U zdrowego człowieka obie wzajemnie się uzupełniają, pozostając w stanie pełnej harmonii i równowagi. Energia Qi krąży w organizmie poprzez sieć kanałów energetycznych zwanych meridianami. Zaburzenia w przepływie energii prowadzą do braku równowagi i powstawania chorób somatycznych.

Inaczej określają akupresurę specjaliści zachodni. Receptorami nazywają zakończenia nerwowe, które odbierając bodźce w postaci ucisku, przekazują impulsy do ośrodków nerwowych w narządach. W efekcie uzyskuje się zmniejszenie bólu i lepsze funkcjonowanie narządów.

Akupresura jest zwana również bezigłową akupunkturą lub masażem punktowym To metoda leczenia łatwa do zastosowania. Możemy nauczyć się jej sami. Nie są potrzebne do tego żadne urządzenia. Zaletą akupresury niewątpliwie jest fakt, że leczniczy ucisk bez problemu możemy zastosować wszędzie: w pracy, w domu, a nawet na spacerze. Nie musimy obawiać się żadnych skutków ubocznych.

Wskazania.

Akupresura jest skuteczne w niwelowaniu stresu i bólu, szczególnie podczas migrenowych bólów głowy. Stosujemy ją także w bólach kręgosłupa i stawów. Poprzez masaż usuwamy z organizmu nagromadzone toksyny i produkty przemiany materii, poprawiamy funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.
źródło: akupresura.blog.siol.net
Wskazaniami do akupresury są także bóle reumatyczne, nerwobóle, zawroty głowy, bóle mięśniowe, astma, zapalenie zatok i gardła, choroby jelit, niestrawność, kaszel, zapalenie oskrzeli, miażdżyca, nerwice, zaburzenia snu, wyczerpanie, czy dolegliwości związane z menopauzą. 
Za pomocą ucisku receptorów można poprawić ogólny stan zdrowia, a także dodać energii narządom i całemu ciału. Można ją także wykorzystać u kobiet z problemami z menstruacją i w czasie porodu. 
Masażom mogą poddawać się wszyscy bez względu na wiek, warto jednak wcześniej zasięgnąć porady lekarza i upewnić czy nie ma poważnych przeciwwskazań. Przeciwskazaniami są przede wszystkim nowotwory, ciąża, zawał, ostre infekcje oraz gorączka.
 

Jak działa akupresura ?

Poprzez masaż bowiem zostaje pobudzony układ krążenia. Poprzez lepsze krążenie do narządów dostaje się więcej tlenu. Przez skórę uwalnia się więcej ciepła, które jest w ciele w nadmiarze, a także skuteczniejszy jest transport hormonów i metabolitów pomiędzy tkankami a narządami. Akupresura ma za zadanie wprowadzić ciało w stan relaksu i uaktywnić samoleczenie.

Jakie są podstawowe zasady ?

Masaż nie może być wykonywany tuż po jedzeniu, ale także nie jest wskazane masowanie na pusty żołądek, najlepiej wykonywać go dwie godziny po jedzeniu. Można wykonać go samodzielnie albo udać się do fachowca.

Najważniejsza jest kolejność masowania receptorów.

Zaczynamy od nerek, aby substancje uwolnione podczas masażu zostały jak najszybciej wydalone. Następnie przechodzimy do głowy oraz żołądka, jelit, wątroby i trzustki, aby poprawić przemianę materii. Kolejne to układ limfatyczny odpowiedzialny za odporność ustroju. Na końcu skupiamy się już na konkretnych narządach, bądź dolegliwościach.

Techniki wykonywania masażu są różne. U dzieci stosujemy lekkie opukiwanie czubkami palców każdy receptor przez dwie minuty. U dorosłych najbardziej popularny jest ucisk palcami, poprzez głębokie pionowe i okrężne ruchy punktów na ciele.

Receptory są rozmieszczone symetrycznie po lewej i prawej stronie ciała. 

Każdy z nich bierze swoją nazwę od narządu, z którym się łączy (np. meridian płuc, serca, wątroby) i zawiera w sobie określoną liczbę aktywnych biologicznie punktów. Uciskając je, możemy wpływać na poszczególne narządy i jeśli trzeba, odblokować przepływającą energię.

źródło: pkt.pl
Jak masować punkt ?
 
Punkty akupresurowe możesz masować opuszkami kciuka, palców wskazującego lub środkowego. Zanim
nabierzemy wprawy, najłatwiej będzie zastosować technikę masażu okrężnego. Gdy odnajdziesz punkt, uciśnij go palcem i rób minimalne kółeczka, nie odrywając palca od skóry. Najpierw wykonuj ucisk zgodnie z ruchem wskazówek zegara, potem odwrotnie. Możesz też masować punkty, uciskając je jednostajnie. Efekty nie zawsze są natychmiastowe.

Bóle karku wywołane przez napięcie mięśniowe.

Cierpimy z powodu bólu karku, gdy mięśnie w okolicy szyi są osłabione. Przyczyna leży zwykle w braku odpowiedniej aktywności fizycznej. Zbyt słabe mięśnie nie zapewniają wówczas wystarczającej podpory dla odcinka szyjnego kręgosłupa, dlatego z czasem pojawia się ból. Niekiedy wywołuje go także intensywne, czasem wielogodzinne napięcie mięśni karku. Tak dzieje się, gdy zbyt długo pochylamy się nad książką, wpatrujemy w monitor komputera lub siedzimy za kierownicą samochodu.Inną przyczyną bólu jest nadmierne wyziębienie tego miejsca, gdy np. prowadzimy samochód przy odsuniętej szybie lub siedzimy w przeciągu. Czasem ból powoduje też niewygodna pozycja podczas snu. 

Ból uśmierzy masaż punktów położonych w zagłębieniach u podstawy czaszki. Pochyl głowę nieco do przodu i wyczuj te miejsca po obu stronach kręgosłupa szyjnego. Masuj przez minutę czubkami palców, ruchami okrężnymi. 

Przemęczone mięśnie karku.
źródło: chaitanyaiimc.wordpress.com

Pochyl głowę do przodu i przesuń palcami po wyrostkach kręgów szyjnych. Punkt, który trzeba masować, będzie poniżej kręgu siódmego. Łatwo go znaleźć, bo wystaje bardziej niż pozostałe. Masuj minutę palcami wskazującymi i środkowym.
  
Ból głowy spowodowany zmęczeniem lub katarem.

Najczęściej cierpimy z powodu tzw. napięciowego bólu głowy. Jego przyczyną mogą być silne emocje, zbyt dużo wypitej kawy czy zmęczenie oczu pracą przy komputerze. Powoduje to przykurcz i napięcie mięśni szyi, karku oraz ramion. Z kolei gdy jesteśmy przeziębione lub np. reagujemy alergią na sezonowe pylenie roślin, możemy odczuwać ból głowy pochodzenia zatokowego. Jest on odczuwany w okolicy czoła, nosa i oczu. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni, trzeba zgłosić się do lekarza rodzinnego. 

Zatokowy ból głowy.

Patrząc w lustro, umieść palce wskazujące obu dłoni symetrycznie po obu stronach nosa, na dolnej krawędzi kości policzkowych. Uciskaj punkty mocno, nie odrywając palców od skóry, przez 2-3 razy. 

Napięciowy ból głowy.

Stań przed lustrem i połóż palce wskazujące i środkowe obu dłoni na dolnej krawędzi kości policzkowych. Znajdź miejsca położone bezpośrednio na linii pod źrenicami. Uciskaj jednocześnie masując przez minutę. Powtórz 3 razy. 

Ból ucha na skutek infekcji, hałasu lub podczas lotu samolotem.

Nie zawsze przyczyną dolegliwości musi być infekcja zlokalizowana w samym uchu. Często ból promieniuje z innych miejsc, np. jamy ustnej, gardła, krtani a nawet kręgosłupa szyjnego. Może być również wywołany rozwijającym się stanem zapalnym. Ale dolegliwości ze strony uszu odczuwamy też np. podczas podróży samolotem.
Na grzbiecie prawej dłoni wyszukaj rowek między 4 a 5 kostką. Uciskaj ten punkt delikatnie przez minutę. Powtórz to samo drugą ręką. Ból w okolicy ucha kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki uciskaj minutę mięsistą część między kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki.

Uspokojenie.

Umieść kciuk między kośćmi przedramienia. Punkt znajdziesz w odległości 2 szerokości palców od nadgarstka. Uciskaj mocno 5 razy po minucie. 

Wzmocnienie.

Palcami wskazującymi uciskaj mocno zagłębienie na wierzchu każdej stopy, między paluchem a drugim palcem. Masuj punkty przez minutę. Powtórz 3 razy. 
  

Zasady uciskania receptorów na stopach:

Gdy uciskasz określony receptor (najlepiej robić to kciukiem), informacja ta jest natychmiast przekazywana do twojego mózgu, a stąd do chorego organu, np. żołądka, wątroby czy jelita grubego. Pobudzenie receptora powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych narządu, dzięki czemu dociera do niego więcej tlenu i substancji odżywczych, koniecznych do prawidłowej pracy. Zmniejsza się też napięcie mięśni w tym rejonie ciała, co łagodzi dolegliwości i przyspiesza proces leczenia.

Przy niektórych schorzeniach, np. niestrawności czy zapaleniu pęcherza, obowiązują szczególne zasady. Na początku każdego zabiegu należy najpierw uciskać receptory nerek, głowy, żołądka i wątroby (właśnie w tej kolejności). Służy to pobudzeniu krążenia i lepszemu oczyszczeniu organizmu z toksyn. Dopiero potem można uciskać punkty odpowiedzialne za funkcjonowanie chorego narządu.

Na rysunkach stóp znajdziesz receptory poszczególnych narządów. Uciskamy odpowiednie punkty, a także strefy wokół nich, zaznaczone kolorami.


Receptory na stopach, które należy uciskać:

1. głowa (mózg) część lewa i prawa

2. zatoki czołowe: prawa i lewa
źródło: google.com

3. pień mózgu, móżdżek

4. przysadka mózgowa

5. skroń, nerw trójdzielny (obie stopy)

6. nos (na obu stopach)

7. kark i kręgosłup szyjny

8. oko (lewe na l. stopie, prawe na p.)

9. ucho (lewe na l. stopie, prawe na p.)

10. ramię (lewe na l. stopie, prawe na p.)

11. mięśnie trapezoidalne

12. tarczyca: na stopie lewej i prawej

13. przytarczyce

14. płuca i oskrzela (obie stopy)

15. żołądek (receptory na obu stopach)

16. dwunastnica (na obu stopach)

17. trzustka (na obu stopach)

18 wątroba (tylko na prawej stopie)

19. woreczek żółciowy (tylko p. stopa)

20. splot słoneczny (obie stopy)

21. nadnercza (obie stopy)

22. nerki (lewa na l. stopie, prawa na p.)

23. i 24. pęcherz i drogi moczowe

25-30. jelita (obie stopy)

31. odbytnica (tylko na l. stopie)

32. odbyt (tylko na lewej stopie)

33. serce (tylko na lewej stopie)

34. śledziona (tylko na lewej stopie)

35. kolano (lewe na l., prawe na p. stopie)

36. jajniki, jądra (na obu stopach)

Jednak, gdy czujemy ból, to znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Zanim więc pierwszy raz zastosujemy akupresurę, powinniśmy poznać przyczynę bólu. Zgłośmy się do lekarza, zróbmy badania, a dopiero potem spróbujmy wspomagać terapię akupresurą. 

Łagodzi ona dolegliwości spowodowane wieloma schorzeniami, np. zwyrodnieniem stawu kolanowego, kręgów kręgosłupa, migreną czy nieżytem żołądka. Możemy ją też zastosować, gdy czujemy, że łapie nas przeziębienie, zaczyna boleć ząb, nie możemy zasnąć lub nie potrafimy poradzić sobie ze stresem.źródło: google.com


Jakie są największe zalety akupresury? 

Daje szybką poprawę samopoczucia. 

Każdy może się jej nauczyć. 

Można ją stosować w domu, w pracy, a nawet podczas podróży.

Zabieg możemy wykonać samodzielnie. 

Nie wymaga dużego wysiłku. 

źródło: www.zdrowie.wp.pl
www.kobieta.interia.pl


A czy Wy kiedyś stosowaliście akupresurę ? :)


18 komentarzy:

 1. Genialny art.!
  Chciałabym, żeby mi ktoś tak wymasował stopy w newralgicznych punktach spustowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. no ładnie ładnie profesjonalny masaż to jest to

  OdpowiedzUsuń
 3. Przecież nie ma żadnych dowodów, że to działa, może być co najwyżej relaksujące. Ale czym się różni wymyślanie, że pobudzenie tego czy innego miejsca stopy leczy od wiary, że zatańczenie wokół jajka posypanego szczypiorkiem także leczy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujący artykuł :) Jestem ciekawa efektów terapii u konkretnej osoby

  https://100club.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze bałam się, że będzie to nieprzyjemne i zbyt dużo nie da. Mój pomysł na relaks jest znacznie bardziej europejski - spływ kajakowy, najlepiej Pilicą!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawialiście się, jak to się dzieje, że zachowujemy pionową postawę ciała, że utrzymujemy równowagę, nie przewracamy się przy każdym kroku? Nie, nie myślimy o tym, bo i po co. Czy warto zaprzątać sobie głowę taką wiedzą? Być może warto. Zapraszam do mnie na profil, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszeliście o jumping fitness? skakanie i inne ćwiczenia na trampolinie przyjemne z pożytecznym jeśli ktoś ciekawy zapraszam na profil :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że opisałaś każdy z podpunktów tak dokładnie. Przydatna wiedza. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Boję się igieł. Nie zdecydowałbym się na takie zabiegi, ale podziwiam tych, którzy to stosują ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. akupresura jest genialna nawet jesli ktoś nie wierzy w jej działanie to warto bo super odpręża

  OdpowiedzUsuń
 11. miałam kiedyś takie zabiegi pod kątem leczenia kręgosłupa i zbitych mięśni - trochę się bała, ale bardzo szybko pomogło

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy i praktyczny artykuł! Na pewno mi się przyda, ponieważ walczę z bólami migrenowymi i już nie wiem, gdzie szukać pomocy... Może właśnie akupunktura pomoże :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Artykuł bardzo fajny, ja póki co jestem tylko i wyłącznie zdecydowana na masaż relaksacyjny który bardzo mi pomaga :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetnie zebrane wszystkie ważne informacje na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 15. dzięki ci za ten artykuł właśnie szukałam informacji o akupresurze

  OdpowiedzUsuń
 16. ja byłam ostatnio ale na akupunkturze - bałam się jak nigdy, ale powiem wam że pomogło. dlatego nie neguję i wierzę że akupresura również może zdziałać cuda!

  OdpowiedzUsuń
 17. Warto żebyś poszukała trochę informacji o czymś takim jak marketing dla placówek medycznych bo bardzo ciekawe rzeczy piszesz

  OdpowiedzUsuń