piątek, 9 stycznia 2015

Kodeks zdrowego życia. Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem.

Ostatnio tak wiele dzieje się w moim życiu, że czasem mam ochotę stanąć w miejscu, krzyknąć STOP! i przez chwilę odpocząć, zamknąć się w domu, wyłączyć telefon i pomyśleć o sobie. Oczywiście ta chwila nie nadchodzi :) Codziennie pędzę po więcej i wracam po więcej. Jestem w takim okresie życia, że mam wrażenie, że mogę wszystko. Że wszystko, czego zapragnę jest na wyciągnięcie ręki. Że właśnie teraz jest czas na samodoskonalenie się i czas na spełnianie marzeń, nawet tych najbardziej szalonych. I chciałabym teraz wykorzystać czas jak najlepiej potrafię. Ale nie zapominam o tym, że właśnie w tym momencie mogę wszystko zaprzepaścić, mając włączony tryb turbo i mimo, że dla robię wszystko dla siebie, zapomnieć o sobie.

Dlatego też ostatnio pojawiają się wpisy alarmujące o zapobieganiu nowotworom. Żebyście i ja i Wy też w tej ciągłej gonitwie i wyścigu z czasem każdego dnia, zatrzymali się na chwilę, powiedzieli stop! i zastanowili się nad własnym życiem i zadbali o swoje zdrowie. Pilnujcie własnego zdrowia jak najmocniej potraficie. Wszystko jest w Waszym zasięgu, tylko też pamiętajcie o sobie :)

Wychodzę Wam naprzeciw, składając propozycję nie do odrzucenia :)


źródło: kodekswalkizrakiem.pl


Rozejrzyjcie się wokół i zarażajcie dbaniem o własne zdrowie swoich bliskich i podopiecznych. Może teraz, może w najbliższej przyszłości nie jesteście i nie będziecie jeszcze matkami i ojcami, ale wokół Was na pewno są maluchy i młodzież, których wszelkimi sposobami można zachęcać do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Postarajmy się zadbać nie tylko o siebie, ale też o innych :)

Dlatego przed Wami trzeci i ostatni wpis bombardujący i zachęcający Was do zdrowego stylu życia.
Mam nadzieję, że z tego skorzystacie :) 


Czy wiecie, że w szkołach prowadzone są zajęcia, na których dzieciaki uczone są zdrowych nawyków ?


Projekt 
Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu
walki z rakiem
” 
obejmuje edukację dzieci i młodzieży 
w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów 
poprzez promowanie zdrowego stylu życia.


Dzięki programowi Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiemuczniowie nawet najmłodszych klas mogą się dowiedzieć, jak zdrowo żyć i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka.

źródło: kodekswalkizrakiem.pl
Najlepiej uczyć właściwego postępowania i dbałości o własny organizm już od najmłodszych lat. Dlatego oprócz zajęć w ramach programu Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem, które mają za zadanie kształtować postawy prozdrowotne wśród uczniów i przekonać ich, że sami mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na raka, pamiętajmy, by zdrowych nawyków uczyć najmłodszych także w domu.


Czy ten, kto na śniadanie wsuwa biały ser z warzywami, do obiadu serwuje warzywa, np. rzodkiewkę z ogórkiem i zamiast oglądać piłkę nożną przed telewizorem, sam idzie pobiegać lub zagrać może być nudziarzem? Czy można się nudzić z kimś, kto jest w ciągłym ruchu? 


Jak dowiedziałam się o Kodeksie zaczęłam żałować, że nie był tak popularny w czasie, kiedy ja chodziłam do szkoły. Że nikt nie alarmował w szkolnym sklepiku - weź jabłko zamiast tych kolorowych cukierków, kup wodę zamiast tego kolorowego napoju! Teraz wiele bym dała, żeby wrócić do tamtego okresu i móc już wtedy zadecydować jak się odżywiać. Niestety niewiedza i brak jakichkolwiek informacji na temat zdrowego stylu życia, kiepskie nastawienie nauczycieli zawsze powodowały awersję moją i innych koleżanek do sportu. To był przymus. Dzisiaj - czysta przyjemność i pasja :) Aż sama się uśmiecham jak przypominam sobie jak bardzo nie lubiłam zajęć wychowania fizycznego. Uśmiecham, ale też jestem zła na siebie, bo mogłam już zacząć dużo wcześniej. Ale cieszy mnie to, że teraz jestem świadoma, jestem tutaj z Wami i mogę Wam przypomnieć, że zdrowy styl życia może być przyjemnością nie tylko dla Was, ale też dla Waszych dzieci, podopiecznych, młodszych sióstr i braci. Że możemy wokół mówić o tym głośno. Korzystajmy z tego, że natura daje nam tyle przestrzeni, by móc uprawiać sport na świeżym powietrzu. Jeśli nie lubicie ćwiczyć wewnątrz budynku, na siłowni - wyjdźcie na dwór. Ubierzcie się ciepło, weźcie rodzinkę na spacer, szybki marsz, na rower, sanki czy na basen. Jest tyle możliwości ! :)
Żyjcie świadomie, cieszcie się z każdego dnia i wykorzystujcie go w stu procentach ! Życie jest za krótkie, by wciąż siedzieć na kanapie ! :) Za koordynację działań i nadzór merytoryczny całego projektu odpowiada 
 Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Więcej informacji na stronie:


 Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.źródło: kodekswalkizrakiem.pl12 komentarzy:

 1. Za moich czasów była akcja "Szkoła promująca zdrowie", która opierała się na dbaniu o proste plecy... W sumie niewiele z tego pamiętam oprócz enigmatycznej akcji z rysowaniem plakatów z portretami swoich rodziców i koszulkami. Mam wrażenie, że to było połączone jeszcze z zajęciami nt. alkoholizmu... Masakra, jakieś combo mi zostało w głowie jako wspomnienie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często ludzie zdaję sobie sprawę, że muszą zmienić tryb życia, kiedy stają w obliczu choroby. Będąc zdrowym nie zaprzątamy sobie głowy takimi "bzdurami". Kiedy zaczynamy chorować często jest już za późno...

   Usuń
 2. Właśnie miedzy innymi dlatego warto dbać o swoje zdrowie, no i oczywiście uświadamiać siebie i swoje dzieci o takich zagrożeniach.

  OdpowiedzUsuń
 3. u mnie podobny post ! też muszę zwolnić i zadbać o siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od najmłodszych lat trzeba dbać o dietę i sprawność fizyczną, trzeba uświadamiać dzieciaczki!

  fitfunmamarun.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie, ludzie nie mają czasu zadbać o siebie, bo są jakieś sprawy nadrzędne. Tymczasem Dalajlama już się wypowiedział na ten temat, nie będę go cytować. O chorobie dowiadujemy się znienacka .....

  OdpowiedzUsuń
 6. Promowanie zdrowego stylu życia jest strasznie potrzebne naszemu społeczeństwu. Ludzie bagatelizują wiele ważnych spraw, z czystego lenistwa, a dopiero po fakcie żalą się na choroby i inne problemy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Promowanie promowaniem...każdy jednak musi sam dojrzeć do tego, że trening i aktywności fizyczna są mu potrzebne. A w dzisiejszych czasach i przy obecnym trybie życia aktywność w wolnym czasie jest kluczem do zdrowego życia!

   Usuń
 7. W pierwszej kolejności warto ograniczyć cukry proste i zastąpić je złożonymi. Już samo to sprawi, że nasz organizm będzie dużo efektywniej wykorzystywał energię z nich a nie odkładał w formie tkanki tłuszczowej. Oczywiście warto także obliczyć swoje zapotrzebowanie na cukry i trzymać się, albo nawet zmniejszyć tą wartość.

  OdpowiedzUsuń
 8. To prawda, dzieci dziś korzystają z tabletów, telefonów i przez to bardzo często ich sprawność fizyczna jest ograniczona. Z drugiej strony buduje się coraz więcej boisk i placów zabaw, więc liczba obiektów promujących zdrowy styl życia rośnie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Planując posiłki należy pamiętać, aby dostarczać do organizmu jak najwięcej składników odżywczych. Ich niedobór może wiązać się dla nas z przykrymi konsekwencjami...

  OdpowiedzUsuń
 10. Ważne by wpajać od najmłodszych ;)

  OdpowiedzUsuń