środa, 29 stycznia 2014

Mleko czekoladowe jako napój izotoniczny?

"Przetrwasz,
Zamknij się, słuchaj,
Masz siłę ducha, styl, który wybucha,
Patrz, to otucha, 
 Milcz, kiedy nie ma tarcz.
Ktoś do ucha mówi Ci, że nie ma tego złego, 
Walcz."źródło: google.com
O tym, że podczas podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej nie wolno się głodzić słyszeliście i doświadczyliście na własnej skórze pewnie niejednokrotnie. Coraz więcej pytań, które otrzymuję odnosi się do tematu posiłków okołotreningowych. O tych produktach, które zbawiennie działają na nasz organizm, możecie przeczytać w moich poprzednich wpisach: posiłek przedtreningowy i posiłek potreningowy.

Dzisiaj o mleku. A dokładniej mleku czekoladowym, które jest moim ulubionym izotonikiem, szczególnie latem. Nic nie poprawia mi humoru i nie przywraca sił po bieganiu w upale czy po intensywnym treningu w plenerze niż szklanka mleka czekoladowego. Polecam! A teraz przyjrzyjmy się co tak naprawdę siedzi w mleku czekoladowym.

Dzisiaj uważane jest za najlepszy napój izotoniczny dla sportowców. Skład mleka nie jest tajemnicą i z powodzeniem można samemu go przyrządzić. Doskonale nawadnia organizm, ponieważ zawiera większą ilość makroelementów, które są zawarte w dostępnych na rynku napojach izotonicznych. Podczas intensywnego treningu wraz z potem tracimy wiele wody i elektrolitów, które należy uzupełnić. Mleko czekoladowe zawiera sód, potas i wapń. Jest źródłem białka białka, elektrolitów, magnezu, witaminy z grupy B, które wspomagają procesy energetyczne. Zawiera fosfor oraz witaminę D. Białko mleka charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, służy do odbudowy i naprawy mięśni po wysiłku fizycznym. Kwasy tłuszczowe i białko są dłużej przyswajalne przez organizm niż węglowodany, które znajdziemy w klasycznych napojach izotonicznych.
Pamiętajmy jednak, żeby nie pić mleka podczas wysiłku, bo może to się skończyć problemami z żołądkiem.


źródło: google.com
Jakie mleko wybrać, gdy chcemy sami sporządzić mleko czekoladowe?
Sprawdzi się mleko zwykłe, ale również to odtłuszczone. Mleko tłuste to tylko takie, które posiada 3,2 % tłuszczu, czyli tyle ile mamy w jogurcie. To z niską zawartością tłuszczu szybciej nawadnia i sprawia, że organizm szybciej się regeneruje. Natomiast badania potwierdzają, że kwasy tłuszczowe zawarte w mleku korzystnie działają na budowę błon komórkowych. Zawartość 3,2 % tłuszczu w mleku nie ogranicza wchłaniania węglowodanów, a kwasy w nim zawarte pokrywają zapotrzebowanie energetyczne organizmu i wspomagają regenerację.

"Według naukowców z American College of Sports Medicine, picie po treningach odtłuszczonego mleka pozytywnie wpływa na ćwiczących sportowców. Sportowcy pijący mleko czekoladowe charakteryzowali się, lepszym składem masy ciała (więcej mięśni, mniej tkanki tłuszczowej), lepszą kondycją w porównaniu do osób pijących tylko napoje węglowodanowe."Zalety picia mleka po treningu:
 1. poprawia wydolność tlenową organizmu
 2. zwiększa siłę, poprawia wydajność
 3. zwiększa spalanie tłuszczu, pomaga w budowaniu masy mięśniowej
 4. pomaga w szybkiej regeneracji po treningu
 5. uzupełnia glikogen
 6. nawodnia

źródło: google.com
Istnieje sporo badań i doniesień, mówiących o tym, że mleko czekoladowe może być najlepszym sposobem na potreningowa odnowę i nawodnienie. Ma ono najkorzystniejszy dla regeneracji stosunek węglowodanów do białka, dobry stosunek węglowodanów prostych do złożonych, do tego sporo minerałów. Istnieją również badania mówiące o tym, że mleko czekoladowe nawadnia lepiej niż będące w sprzedaży izotoniki. "Opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wyniki badań pokazują, że mleko czekoladowe, wypite bezpośrednio po treningu, zapewnia lepszą syntezę białek w organizmie, niż produkty sojowe."

Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych mleko czekoladowe od pewnego czasu jest polecane jako napój do spożycia po treningu. Używają go najlepsi biegacze amerykańscy, tacy jak Ryan Hall.

Oprócz kupnego mleka, na które możemy natknąć się w każdym sklepie możemy sami sporządzić czekoladowy przysmak. Otrzymujemy wtedy napój, który dostarcza szybkich węglowodanów, ale również tych nieco bardziej złożonych, do tego z dodatkiem dobrze przyswajalnego białka. Regeneracja mięśni zachodzi szybciej.

Mleko stanowi doskonałą przekąskę regeneracyjną po treningu. Złagodzi zakwasy, obniży poziom hormonu stresu, poprawi nastrój, a co najważniejsze skutecznie wyeliminuje chęć sięgnięcia po coś słodkiego.

"Według The American College of Sports Medicine po zakończeniu treningu wytrzymałościowego, dla szybkiej odbudowy i regeneracji organizmu, kluczowe jest kolejne 30 minut. W ciągu tego cennego czasu sportowiec powinien dostarczyć swojemu ciału od 300 do 400 kcal, w stosunku węglowodanów do białka równym 2:1 (w przypadku bardzo intensywnego wysiłku odpowiednio 3:1). Dzięki wiedzy dotyczącej tego, jak powinien wyglądać idealny posiłek potreningowy stwierdzono, że może nim być właśnie mleko czekoladowe - w Polsce bardziej popularne pod postacią kakao.


źródło: google.com
W roku 2009 porównano zdolności regeneracyjne dziesięciu sportowców po wypiciu tradycyjnego napoju stosowanego po ćwiczeniach wytrzymałościowych oraz mleka czekoladowego. Zawartość składników odżywczych, takich jak białko i węglowodany, była taka sama (wyjątek stanowił tłuszcz, który z naturalnych względów występuje w mleku). Po ukończeniu badania stwierdzono, że tempo regeneracji mięśni oraz redukcja wyczerpania fizycznego sportowca były na bardzo podobnym poziomie. Podobne wyniki uzyskano również w 2006 roku, gdzie grupa badawcza, reprezentowana przez kolarzy, jednoznacznie opowiedziała się za mlekiem czekoladowym jako lepszą przekąską po treningu."

Wybór zawsze należy do nas. Ciekawa jestem Waszych opinii. Czy wiedzieliście o zaletach picia mleka czekoladowego, czy je pijecie, czy sięgacie po dostępne na rynku izotoniki?


http://dobrzejem.pl
http://treningbiegacza.pl"Czasem tak bywa, nie każdy wygrywa.
Czasem bywa tak, że coś ważnego się urywa,
zostaje ślad, nie można tego nie przeżywać.
Można ukrywać fakt, ale w snach to przypływa.
Człowiek jest skonstruowany tak by się dostosowywać.
 
I jeśli Bóg miał swój plan, to Ty mu wybacz,
to Ty też musisz mieć swój i się nie odzywać.
Nie możesz okłamywać się, że nikt cię nie wykiwa.
Nieznośna lekkość bytu słodko-gorzki smak ma.
Jak magma ze szczytu, prawda na nas opadła.
 
Ty zaryzykuj, skoro nic do stracenia nie masz.
Życie to magia, użyj swojego płomienia
do podpalenia swojej latarni marzenia, 
do zobaczenia światła i cienia w zwierciadłach.

Od dawna nie ma w nas zwątpienia."
 

18 komentarzy:

 1. uwielbiam je haha nawet nie wiedziałam że ma takie działanie!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie piję takowego, ale jutro po bieganiu przygotuję sobie z mleka migdałowego, kakao odtłuszczonego i banana w blenderze :D- będzie miało takie samo działanie? :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja słyszałam o dobrym wpływie kakao na regenerację po wysiłkową oraz efekt tzw'' pompy'' więc jak najbardziej. W kakao znajduje się nie tylko tłuszcz ale i białko które w połączeniu z białkiem mleka daje pełen zestaw aminokwasów:)

  Dodając banan tak jak Agnes pisze będzie to idealny koktajl węglowodanowo białkowy,a więc idealny zamiast kupnych izotoników:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na domowej roboty bym się skusiła, ale kupne, które w większości mają karagen nie zachęcają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam mleko! Jeśli te odtłuszczone mleka czekoladowe mają takie działąnie to dla mnie bardzo dobra wiadomość. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. czyli, że po treningu mogę wypić kubek kakao i czerpać z tego korzyści? bardzo mi się to podoba ;D moje czekoladowe uzależnienie wreszcie znalazło usprawiedliwienie! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam mleko czekoladowe, ale szczerze mówiąc myślałam, że ma właśnie negatywne działanie! :P super! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. jak ja dawno nie piłam mleka czekoladowego ;) w dzieciństwie je uwielbiałam, skoro tak dobrze wpływa na nas po treningu to czas wypróbować i posmakować dzieciństwa :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako izotonik to nie, ale przekąska potreningowa uzupełniająca węglowodany jak najbardziej, czasami sięgam po mleko czekoladowe :)

  OdpowiedzUsuń
 10. od dawna stosuje i polecam :D oczywiście głownie zrobione przeze mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. super!! zawsze fajnie dowiedzieć się czegoś nowego ;) i do tego pycha :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Wow! Czytam o tym pierwszy raz! :) Fakt, że po treningu będę mogła sobie walnąć kakao z pewnością zachęci mnie do wzmożonego wysiłku :) Żaden jogging nie będzie mi już straszny :D

  OdpowiedzUsuń
 13. ostatnio wypróbowałam ten pomysł i o mało nie zwymiotowałam, bo nie spodziewałam się, że takie cuda już mi nie smakują ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. a zamiast zwykłego mleka czekoladowego może być sojowe z kakaem lub sojowe czekoladowe :)?
  świetny blog :)!

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrze wiedzieć:) Wolę jednak wersję domową, zrobioną z naturalnego kakao i ewentualnie miodu lub stewii

  OdpowiedzUsuń
 16. I found this blog to be real inspiring with great ideas for a fit and healthy body.

  OdpowiedzUsuń
 17. na 250 ml mleka ile łyżek kakao?

  OdpowiedzUsuń