czwartek, 4 grudnia 2014

Artroskopia kolana. Co warto wiedzieć ?

źródło: fit.pl
Oprócz samych korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu, coraz częściej na każdym kroku pojawiają się dokuczające i powtarzające się kontuzje. Wśród najczęstszych problemów, które występują wśród osób trenujących, głównie biegaczy to problem z kolanami.

Dzisiaj chciałam Was zapoznać z tematem artroskopii kolana.

Problem ze stawami kolanowymi to coraz częstsza przypadłość i przyczyna wizyt w gabinetach lekarzy. Na ból kolan skarżą się zarówno młodsi jak i starsi ludzie. Prawdą jest, że leczenie kolan jest przypadłością, której przyczyny są często trudne do zdiagnozowania i często też wyleczenia. Z drugiej strony obserwuje się niską świadomość samych pacjentów o możliwościach leczenia, a propozycje zabiegów wydają się być przerażające.

Bardzo częste urazy kolan wymagające interwencji to uszkodzenia łąkotek, więzadeł krzyżowych i złamania kostno-chrzęstne. Często pomimo znaczących problemów pacjenci boją się coś z tym zrobić i zacząć leczyć, a w przypadku wielu uszkodzeń chodzenie jest mocno utrudnione. Zazwyczaj pacjenci wyobrażają sobie bardzo skomplikowane zabiegi, wymagające hospitalizacji żyjąc w przekonaniu, że kolano jest skomplikowane to i operacje na nim również.

źródło: tourmedica.pl
Jest to niewłaściwe podejście. Zabiegiem cieszącym się dużą popularnością i często pozwalającym na szybkie pozbycie się problemy jest artroskopia kolana. Jest to zabieg zaliczany do metod mało inwazyjny, pomimo konieczności wprowadzenia kamery i narzędzi artroskopowych niekiedy do wnętrza stawu. Zabiegu dokonuje się przez małe nacięcia, które następnie zaszywa się zazwyczaj z wykorzystaniem dwóch szwów. Co mnie zaskoczyło, kolano po zabiegu nie wymaga unieruchomienia, a cały zabieg trwa od kilkunastu minut do 1 godziny. Dodatkowo, zabieg ten nie wymaga hospitalizacji, a cała wizyta w szpitalu ogranicza się tylko do kilku godzin. 

Artroskopia pozwala na ocenę struktur stawowych i pozwala na właściwe rozpoznanie i ustalenie sposobu leczenia. Jednak przy wielu schorzeniach to artroskopia jest już wystarczająca ponieważ pozwala na wykonanie wewnątrzstawowych zabiegów terapeutycznych. Po zabiegu pacjenci mogą znacznie szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej niż ma to miejsce przy zabiegach chirurgicznych. Dodatkowo artroskopia pozwala na znaczące ograniczenie wystąpienia powikłań pooperacyjnych. 

Podczas artroskopii kolana możliwe jest wykonanie zabiegów naprawiających uszkodzone łąkotki stawowe. Właśnie problemy z tą częścią stawu kolanowego są bardzo powszechne. W tym przypadku jest możliwe wykonania zabiegu zarówno w sposób tradycyjny z użyciem nici jak i przy wykorzystaniu implantu zespalającego. Finalnie artroskopowe szycie łąkotek pozwala na odtworzenie prawidłowej łąkotki i późniejsze uniknięcie wtórnych zmian zwyrodnieniowych stawu.

Każdy pacjent musi pamiętać, że kolano jest skomplikowaną strukturą, to tutaj łączą się trzy kości i łąkotki połączone więzadłami. Przez tak skomplikowaną budowę typowe zabiegi fizjoterapeutyczne skupiające się na leczeniu objawowym oraz farmakologiczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W związku z tym należy słuchać zaleceń lekarza i nie czuć lęku przed wykonywaniem zabiegów takich jak artroskopia. Moim zdaniem jest to naprawdę świetny zabieg, który pozwala na skuteczną diagnozę i obejrzenie miejsc niedostępnych dla badań USG. Oprócz tego w opinie wielu ekspertów tomografia komputerowa stawu kolanowego uchodzi za badanie bardziej dokładne, jednak wykonuje się ją jako zabieg dodatkowy do artroskopii.

Zabiegi artroskopowe są bardzo skuteczną i nie bez powodu cieszącą się coraz większą popularnością metodą diagnostyczną. Niewątpliwą zaletą artroskopii kolana jest możliwość przeprowadzenia dodatkowych zabiegów terapeutycznych. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym co jest niezwykle ważne dla wielu pacjentów. Osobiście osobom, które mają problemy ze stawami kolanowymi, a artroskopia może im pomóc, polecam szybkie decydowanie się na tego typu zabieg. Dzięki temu uniknie się pogłębienia problemu i późniejszych powikłań.

źródło: http://www.tourmedica.pl
http://www.tourmedica.pl/blog/
http://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/ 


A czy Wy mieliście już jakieś doświadczenia związane z artroskopią kolana ? Piszcie, jestem ciekawa Waszych opinii.

16 komentarzy:

 1. Właśnie ja jestem następnym klientem gabinetu lekarskiego..
  Niestety...
  Schody i marmur - powód nr.1.
  MTB - nr.2
  Krav Maga powód nr.3.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnaś bardziej na siebie uważać :*

   Usuń
 2. Kolano jeszcze się trzyma. Ale są już uszkodzenia i to wiem z badań...
  Artroskopia jest tylko kwestią czasu.
  2-4 lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za bardzo optymistyczny artykuł.
  Chyba sam zabieg przestał już przerażać.
  Z drugiej strony dosyć długo się w życiu zawodowym bez kontuzji utrzymałam.
  30 lat życia bez problemów to jest coś!;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30 lat... to jest bardzo długo. Gratuluję. To świadczy o tym, że masz pojęcie o tym, co robisz :) Życzę udanych treningów i oby bez kontuzji :)

   Usuń
 4. ja nigdy nie miałam z niczym problemów i oby tak zostało :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety czekam na Artroskopię. Zarówno łąkotka będzie naprawiana, jak i więzadła. Do tego usuwana torbiel i wysięk.
  Niestety przez brak kompetencji lekarzy moje kolano przez 3 lata zostało doprowadzone do fatalnego stanu. Już sa tam zmainy zwyrodnieniowe. Ale cóż, nic - tylko czekać do lutego, potem ok 6 miesięcy rehabilitacji i mam nadzieję, że będę jak nowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że tak się stało. Mam nadzieję, że szybko wrócisz do zdrowia. Trzymam kciuki :)

   Usuń
 6. Problemy z kolanami to chyba najgorsze co moze być ;(

  Obserwuje, zapraszam do siebie i licze na rewanz. shitforfit.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie na szczęście z kolanami ok.

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat ze stawami kolanowymi nie mam problemu, ale stawy łokciowy i ramienny to moje częste problemy. Niestety nic z tym nie poradzę, ponieważ z problemami stawów borykam się już od wielu lat. Jedyne co mogę na dzień dzisiejszy zrobić to dobrze je zawsze rozgrzewać i cały czas budować mięśnie głębokie. Innego wyjścia niestety nie mam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam niestabilne lewe kolano, ale w życiu nie zdecyduję się na artroskopię. 2 osoby znajome miały, i mają poważne ograniczenia w ruchu po tym zabiegu. Lepsza jest terapia manualna oraz ćwiczenia (mam świetną ortopedkę sportową mogę w razie czego podać kontakt). Po zabiegu już nigdy w pełni nie wykonamy pewnych ćwiczeń i jak widzę , po tych dwóch osobach, nie można do końca już robić tylu przysiadów oraz pełnych zakroków. Jako trener personalny, pracujący w zawodzie, nie mogłabym się na to zdecydować.
  Dopóki wszystko jest ok z kolanem i wzmacniam głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego, nie czując bólu, mam zamiar korzystać życia!
  Madzia, uwielbiam Cię za przeróżne artykuły,które są po prostu świetne. Cieszę się, ze poruszasz takie tematy na blogu. Uważam ,że trzeba wymianiać różne doświadczenia!;-)) Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakiś czas temu borykałam się z problemami bolącego kolana. Znajoma poleciła mi gabinet rehabilitacyjny, do którego się udałam. Dostałam serie ćwiczeń do wykonywania. Jest lepiej, ale nadal nie mogę biegać :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Problemy z kolanami to nic przyjemnego, szczególnie dla osób, które biegają... Na szczęście nie mam takich problemów, chociaż niedawno odezwała się kostka, po przebiegnięciu maratonu.

  OdpowiedzUsuń