sobota, 13 grudnia 2014

Rzuć palenie i podejmij wyzwanie z Europejskim kodeksem walki z rakiem !

Dzisiaj temat, który zapewne wszystkim jest znany. Niektórym bardziej, innym mniej. Mi osobiście bardziej, bo sama byłam przez lata nałogowym palaczem. Nie będę Wam opowiadać mojej historii rzucenia palenia. Powiem Wam tylko w tajemnicy, że różnica między okresem, kiedy paliłam, a teraźniejszym jest... kolosalna ! Nie mam zadyszki po wejściu na którekolwiek piętro, mogę bez problemu uprawiać sport i biegać, a przede wszystkim czuję się zdrowsza ! Zachęcam wszystkich do przebycia tej trudnej drogi, do poznania drugiego własnego JA i wyjścia z ciała palacza i stania się zdrowym człowiekiem, oddychającym pełną piersią :)

Na początku chciałam Was zapoznać z Europejskim kodeksem walki z rakiem. A potem namówię Was do rzucenia palenia :)


źródło: kodekswalkizrakiem.pl


Europejski kodeks walki z rakiem jest zbiorem zaleceń, które wskazują, jakie czynniki wywołujące procesy rakotwórcze należy wyeliminować, by ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Prewencja pierwotna nowotworów to przede wszystkim zdrowy tryb życia. Kodeks zawiera zestaw prostych zasad dotyczących stylu życia oraz rekomendacje dotyczące uczestniczenia w populacyjnych badaniach przesiewowych. 

Zaleceniem Kodeksu jest również rzucenie palenia tytoniu i to jest t e m a t  d n i a ! :) 

Rak płuca – schorzenie występujące prawie wyłącznie u palaczy tytoniu – jest pierwszą przyczyną umieralności nowotworowej zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet w Polsce. Inne zalecenia obejmują minimalizowanie spożycia alkoholu oraz ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem:
 1.  Nie pal. Jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących. 
 2.  Wystrzegaj się otyłości.
 3.  Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. 
 4.  Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. 
 5.  Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.
 6.  Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
 7.  Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
 8.  Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
 9.  Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
 10.  Kobiety i mężczyźni powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.
 11.  Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Więcej informacji na stronie http://www.kodekswalkizrakiem.pl
  
I dodatkowo dzisiaj przybliżę Wam temat palenia papierosów. Co robi z naszym organizmem, jakie są skutki palenia i jak można rzucić ten nałóg. I życzyłabym sobie, żeby ten wpis przyczynił się, nawet nie do całkowitego rzucenia - chociaż tego bardzo bym chciała, ale właśnie do ograniczenia albo zastanowienia się nad tym czy nie warto jednak rzucić palenie.

źródło: kodekswalkizrakiem.pl

Korzystając z ostatniego wydarzenia z 20 listopada 2014 r., jakim był Światowy Dzień Rzucenia Palenia, w którym eksperci z całego świata zachęcali do zdrowego stylu życia i dzięki informacjom, które udało mi się uzyskać, mam nadzieję zaskoczyć Was najciekawszymi nowinkami, które warto wiedzieć i warto je przemyśleć. Sama też utwierdzam się w przekonaniu, że dobrze zrobiłam rzucając palenie :)

Czy wiedzieliście, że w Polsce codziennie papierosy pali aż 9 mln Polaków ? W tym aż 3,5 mln kobiet (!), wypalając ponad 15 papierosów dziennie.

Szczerze mówiąc myślałam, że trochę więcej osób zdecyduje się na rzucenie palenia po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych. Sama zauważyłam, że jednak to pomogło mi ograniczyć ilość wypalanych papierosów. Tylko zwróciłam na to uwagę dopiero po roku od rzucenia, bo oczywiście wtedy, gdy zakaz został wprowadzony, dość mocno mnie to irytowało. Ale teraz wiem, że było warto ! :)


Kobiety palą jak mężczyźni.
Z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na raka płuca wśród kobiet. W 2011 roku zarejestrowano ponad 6 tys. zachorowań na raka płuca wśród kobiet, w tym samym czasie ponad 6 tys. kobiet umarło z tego powodu. Obecnie rak płuca jest częstszą przyczyną przedwczesnej śmierci u kobiet niż nowotwór piersi i szyjki macicy. 
Nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale nikotyna i zawarte w papierosach substancje źle wpływają na naszą urodę, na włosy i skórę. Szybciej się starzejemy, wydając później tysiące na operacje plastyczne i botoks, by się odmłodzić. Paradoksalnie z dnia na dzień coraz bardziej się trujemy, same sobie robimy krzywdę i z własnej woli się postarzamy, by później wydawać duże kwoty na to, by wyglądać młodziej. O ironio !

Poniżej cytuję wypowiedzi, które dają do myślenia:
 
–  Palenie tytoniu przez kobiety ma swoją specyfikę. Często palenie staje się dla nich sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można, zatem powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności w jakich palą mówi Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii–Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

źródło: sweetdeal.pl
Kobiety zaczynają palić w bardzo młodym wieku. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat kiedykolwiek próbowała palić tytoń ! Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe, pozbawiając młode kobiety wielu lat życia i prowadząc do przedwczesnej śmierci mówi prof. Zatoński. – Młodzi ludzie sądzą, że paląc papierosy „light” czy „slim” szkodzą swojemu organizmowi w mniejszym stopniu. Nic bardziej mylnego. Wszystkie papierosy są tak samo trujące dla naszego organizmu – podczas palenia każdy z palaczy zaciąga się dymem zawierającym 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych! – dodaje prof. Zatoński

Nie zapominajmy o innych !
Na wdychanie substancji rakotwórczych narażone są także osoby niepalące tytoniu – tzw. palacze bierni. Coraz częściej na wdychanie dymu papierosowego narażone są także dzieci, co ma katastrofalne skutki dla ich rozwoju. Rodzice, palący papierosy narażają dziecko na liczne schorzenia już w okresie życia płodowego. 

A co z kobietami w ciąży?

Palenie papierosów przez kobiety w ciąży blokuje dopływ krwi do macicy, co jest przyczyną niedotlenienia płodu. Zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka. Naraża ciążę na komplikacje, w tym poronienie, przedwczesny poród lub odklejanie się łożyska. Dzieci matek palących papierosy są nie tylko słabsze i mniejsze o ok. 200-300 gramów od innych noworodków, ale także już od urodzenia mogą cierpieć na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii, są też narażone na wady wrodzone. Mimo takich zagrożeń dla dziecka prawie połowa palących matek przyznaje się do palenia w obecności dzieci – mówi prof. Witold Zatoński.

Jak się ustrzec przed tymi wszystkimi zagrożeniami ? 

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca jest rzucenie palenia.

źródło: google.com
Czy to nie proste ? :) Na szczęście osoby, które chcą rzucić palenie, nie pozostają z tym zadaniem same. Bezpłatnych konsultacji udzielają terapeuci z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108 działającej przy Centrum Onkologii w Warszawie. 

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym to łatwo dostępna forma pomocy dla osób, które doświadczają problemów związanych z używaniem wyrobów tytoniowych. Funkcjonowanie poradni oparte jest na licznych badaniach naukowych potwierdzających, że specjalistyczne poradnictwo oferowane w trakcie telefonicznych sesji zwiększa szansę rzucenia palenia.

Poradnictwo telefoniczne realizowane przez Telefoniczną Poradnię ma charakter indywidualnych sesji dostosowanych do aktualnych potrzeb rozmówcy. Pracownicy Poradni oferują dzwoniącym wsparcie, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu Indywidualnego Planu Działania, informują i wyjaśniają sposób działania technik samokontroli, omawiają sposoby przygotowania się do rzucania palenia, strategie stosowane w trakcie rzucania palenia oraz sposoby łagodzenia objawów odstawiennych. Pacjenci korzystający z usług Poradni mogą liczyć na opiekę i wsparcie prowadzącego konsultanta w trakcie całego procesu rzucania palenia. Umawiane są terminy kolejnych sesji terapeutycznych, w czasie których pacjenci mają możliwość omówienia występujących aktualnie problemów, wsparcia i porady, czy po prostu uzyskania zrozumienia i bycia wysłuchanym.

Pomoc można uzyskać pod numerem 801 108 108 od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Całkowity koszt połączenia z numeru stacjonarnego wynosi jeden impuls, a z telefonu komórkowego jest naliczany według taryfy operatora. Dla osób dzwoniących z telefonów komórkowych funkcjonuje dodatkowo numer 22 211 80 15
Co ważne, Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działa proaktywnie! Psycholodzy dzwonią w ustalonym wcześniej terminie. Taką konsultację można umówić wysyłając zgłoszenie drogą mailową na adres biuro@jakrzucicpalenie.pl

Zajrzyjcie też koniecznie na stronę http://www.jakrzucicpalenie.pl 


A teraz zabawa :) Czyli, to co lubię najbardziej :D

Zachęcając Was do wprowadzenia zasad z Europejskiego kodeksu walki z rakiem nominuję 5 osób, które na swoim blogu  wymienią zasady z kodeksu, do których się stosują lub dzięki temu wpisowi będą się stosować. Czy to nie cudowne ? :)

Nominowani:
EM - http://liveinharmonywithyourbody.blogspot.com/
Zdeterminowana Ana - http://keepdestination.blogspot.com/
Anja Trener - http://miejskifitness.blogspot.com 
Moni1255 - http://fitsport1.blogspot.com/ 
Nebeskaa - http://nebeskaa.blogspot.com/ 

Oczywiście Wy też możecie nominować kolejne osoby :) 
Bawimy się ! Podajcie dalej ! Rzućcie palenie i bądźcie zdrowi !
Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć :)
 

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
20 komentarzy:

 1. Dzięki za zaproszenie!
  I za odpowiedź na e-maila (dużo mi pomogłaś) . Dzięki tobie przestaje się bać takie trudnych spraw ;-)).
  Nie palę i w życiu spróbowałam tylko 1 x zapalić (ale nie zaskoczyło, nie umiem się zaciągać;-D - gryzący, uczulający dym...ble!).
  Biorę udział w akcji!!!
  Muszę popracować nad punktami 4, 5 i 6.
  Więcej opiszą w ramach akcji na blogu;-);-);-)
  I dzięki wielkie raz jeszcze za nagrodę - cudowne kapsułki do kąpieli firmy GAL. Olejek z drzewa herbacianego znakomicie działa na zakwas! Wykańczam już opakowanie;-D!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super Kochana :) Bardzo się cieszę ! I w razie problemów polecam się na przyszłość :) Pozdrawiam :*

   Usuń
 2. P.S pomyłka - punkt 5 mnie nie dotyczy;-D!!
  Tylko 7 - chodzi tutaj o unikanie bycia biernym palaczem, unikanie wdychania zapachu środków czyszczących i stosowanie rękawic podczas porządków domowych! Często zapominam o rękawiczkach. Skóra dłoni cierpi, a ich właścicielka narzeka na wygląd paznokci;-). Wreszcie mam pretekst do powalczenia z tym okropnym przyzwyczajeniem;;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też o tym zapominam, ale trzeba o tym koniecznie pamiętać ! :)

   Usuń
 3. Ja też kiedyś paliłam i widzę wielką różnicę między paleniem a niepaleniem, to mnie motywuje żeby nigdy więcej nie sięgać po dymek

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam zamiar zakupić obciążenie i chciałabym się Ciebie doradzić, mogę napisać maila? Odpowiadasz na nie?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się odpisywać na każdego maila :)

   Usuń
 5. Dzieki za zaproszenie, na pewno wezme udział już tworze notkę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam, widziałam :) Jestem wniebowzięta :) Dzięki !

   Usuń
 6. dziękuję za zaproszenie, świetny pomysł! :) jak się ogarnę trochę to postaram się w najbliższym czasie napisać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią wezmę udział w wydarzeniu. :) Stworzę notkę jakoś na dniach. :)
  Ach, jak cieszę się, że nie piję i nie palę.. uf :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super artykuł, dobrze się czyta. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Papierosy to coś okropnego. Mam tę nieprzyjemność być w dużym stopniu biernym palaczem, ponieważ od wielu lat moja mama i brat palą papierosy. Ostatnio z większą intensywnością staram się ich uświadamiać, że być przy tym jak palą i ostentacyjnie wychodzę z pomieszczenia - mam nadzieję, że jest im choć trochę głupio. Jeśli ktoś miałby dla mnie jakieś rady, w jaki sposób przekonać ich do rzucenia palenia to będę wdzieczna. Jakiś czas temu zakupiłam im w prezencie plastry niquitin: http://www.nowafarmacja.pl/niquitin-system-transdermalny-plastry-21-mg-24h-7-sztuk - jak dotąd ani razu ich nie użyli, bo po prostu nie mają chęci rzucenia palenia... Strasznie to smutne, mam jednak wciąż nadzieję, że kiedyś to się uda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzuciłam palenie rok temu. Jestem z siebie naprawdę dumna :) Wspaniały blog na pewno będę go odwiedzała regularnie. Pozdrawiam Cię serdecznie ;* i zapraszam do mnie na http://zdziennikapsychopatki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Palenie paleniem kto chce niech to robi ale najgorsze jest palenie bierne... Państwo powinno zwiększyć miejsca przeznaczone dla osób palących tak by nie roiło się ich tyle na każdym przystanku itp.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie takie wypatrywanie na każdym kroku chorób jest przesadą, która daje odwrotny skutek od zamierzonego - w końcu wielu takich panicznie unikających niezdrowych rzeczy umiera młodo.... ech ;)

  OdpowiedzUsuń